Kroz Integrirani teritorijalni program 2021.-2027. (ITP), Program iz područja teritorijalnih ulaganja i pravedne tranzicije za financijsko razdoblje 2021.-2027., posebno za otoke je kroz ITP predviđena alokacija od 150 mil. EUR koja će se usmjeriti u nekoliko bitnih područja od kojih izdvajamo „Ulaganje u obnovu i revitalizaciju objekata kulturne baštine te kulturno-turističkih lokacija, valorizaciju i digitalizaciju pokretne kulturne baštine otoka“, upravo kroz koji je Općini Selca pred-odobreno 3 milijuna eura, inače naviše dodijeljeni pojedinačni iznos na području Splitsko – dalmatinske županije.
Cilj projekta „Selca kulturno srce Brača“ je fizička obnova i revitalizacija objekta kulturne baštine – sklopa zgrada „Didolića dvori“, izgrađenih sredinom 19. stoljeća. Predmetna zgrada je zbog svojih arhitektonskih vrijednosti i kompleksnosti prostorne organizacije, uvrštena u registar nepokretnih kulturnih dobara RH (Z-5584).
Prijavitelj je Općina Selca u čijem je vlasništvu kulturna infrastruktura koja se obnavlja. Projektni partneri su ustanova u kulturi Općinska knjižnica „Hrvatski sastanak 1888“ koja će upravljati kulturnim centrom i Turistička zajednica općine Selca.
Predmetna kulturna infrastruktura trenutno je zapušteni prostor (zapušteni objekt) jednako kao i pripadajući joj okoliš (otvoreni zapušteni prostor).
Kroz ovaj projekt rekonstruirat će se (građevinski radovi) „Didolića dvori“ te će se urediti okolišni zapušteni prostor (postojeće zelene površine koje su u zapuštenom stanju će se urediti te će se formirati nove sadnjom stablašica, mediteranskog grmlja, penjačica i obilja pokrivača tla). Po završetku građevinskih radova, zgrada „Didolića dvori“ će se opremiti potrebnom opremom.
Ovaj projekt s razlogom se može smatrati najvažnijim projektom Općine Selca u smislu smanjenja depopulacije stanovništva, te porasta orijentacije na turizam, gastronomiju i kulturnu baštinu kao ključne razvojne grane.
Navedeno će se postići kroz provedbu 3 projektne aktivnosti. Aktivnost 1 je obnova i opremanje Kulturnog centra Didolića dvori. Obnova zgrade uključuje građevinsko zanatske radove; strojarske instalacije; elektroinstalacije (instalacije jake i slabe struje, vatrodojava i multimedija), instalacije vodovoda i odvodnje, hortikulturno uređenje i ugradnju dizala i koso podizne platforme.
Provedba obnove zgrade uvelike doprinosi energetskoj učinkovitosti predmetne zgrade, a postotna ušteda energije iznosi 64,95 %.
Kroz projekt će se montirati sunčana (fotonaponska) elektrana na krov kulturnog centra. Prostorni smještaj elektrane je određen krovištem objekta na kojem se predviđa montaža FN panela. Predviđena sunčana elektrana koristit će se za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora (sunčeva energija) za vlastite potrebe uz paralelni rad s distribucijskom mrežom.
Po završetku građevinskih radova, zgrada „Didolića dvori“ će se opremiti uredskom opremom, ugradbenim namještajem, multimedijom i signalizacijom u skladu s Glavnim projektom te će se nabaviti brojač posjetitelja.
Aktivnost 2 je upravljanje projektom i administracija. Aktivnost uključuje cjelokupno vođenje projekta (uključivo ali ne isključivo praćenje razvoja i provedbe projekta; upravljanje postupcima nabave tijekom provedbe projekta; primjenu načela vidljivosti i informiranja tijekom implementacije projekta; pripremu izvještaja o statusu projekta prema nadležnim tijelima; pripremu zahtjeva za nadoknadom sredstava i završnog izvješća i dr.).
Aktivnosti 3 je promidžba i vidljivost projekta. Aktivnost promidžbe i vidljivosti obuhvaćat će postavljanje privremene informacijske ploče, postavljanja trajne ploče nakon završetka projekta te informiranje i vidljivost putem službene mrežne stranice prijavitelja i partnera te društvenih mreža.
Ciljne skupine koje će imati koristi od provedbe projekta su lokalna zajednica, svi potencijalni posjetitelji, umjetnici i organizacije civilnog društva.
Provedba projekta osigurat će i pozitivan učinak prelijevanja na kreativne industrije, turizam, lokalnu sredinu i društvo na način opisan u nastavku.
PRELIJEVANJA ZNANJA
- kako bi kulturni centar funkcionirao, projicira se zapošljavanje dvije osobe, što će osigurati novo zapošljavanje u kulturnoj industriji, što predstavlja pozitivan učinak indirektno zapošljavanje.
- provedba projekta rezultirat će prijenosom znanja i vještina, primjerice kroz suradnju javnih vlasti, kulturnih organizacija i Dječjeg vrtića „Selca“, Klesarske škole i Osnovne škole Selca. Ravnateljice i ravnatelj ovih pedagoških i obrazovnih ustanova izrazili su potrebu i želju za sudjelovanjem u aktivnostima prilagođenim djeci i mladima u novom kulturnom centru kao i posjeta novim izložbenim prostorima. Djeca i mladi će se zahvaljujući provedbi ovog projekta od najranije dobi upoznati s kulturnom baštinom svog kraja, kod djece će se razvijati svijest o ljepotama kulturne baštine koja će se prenositi s generacije na generaciju. Prijenos znanja i vještina zahvaljujući provedbi ovog projekta bit će omogućen ne samo djeci i mladima već i svim ostali dionici u kulturni ali i izvan kulture te svim posjetiteljima kulturnih sadržaja koji će konzumirati sadržaje i prostore novog kulturnog centra te razvijati suradničke programe sa stručnjacima zaposlenima u kulturnom centru.
- provedba projekta omogućit će poticanje i razvoj kreativnosti kod djece i mladih koji će posjećivati izložbene prostore kulturnog centra, kulturna događanja (koncerte, predstave itd.) te radionice posebno prilagođene njihovom uzrastu. Ravnatelji Dječjeg vrtića „Selca“, Klesarske škole Pučišća i Osnovne škole Selca izrazili su želju i potrebu za uspostavom kulturnog centra na općinskom području te potrebu za novim i inovativnim kulturnim sadržajima za svoje polaznike. Sudjelovanje djece i mladih u kulturnim aktivnostima potaknut će razvoj mašte, kreativnosti i ljubavi prema umjetnosti.
PRELIJEVANJE PROIZVODA
- razvoj inovacija temeljen na kulturnim sadržajima u suradnji s projektnim partnerom Turističkom zajednicom općine Selca. Turistička zajednica ima iskustva u razvoju novih inovacija temeljenih na kulturnim sadržajima. Prvi godišnji izvještaj „Inovativne akcije u održivom turizmu Strategija EU za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR)“ ističe upravo važnost jačanja suradnje, kako je suradnja osnovno načelo u stvaranju inovacija jer se temelji na kreativnosti, što je više dionika u procesu, to je i veća mogućnost dolaska do inovacije uz korištenje kreativnih metoda.
- poticanje razvoja poduzetništva - provedba projekta osigurat će prostorne kapacitete i opremu za promociju izvrsnosti tradicionalne lokalne proizvodnje, provedbu aktivnosti koje će osigurati unaprjeđenje vještina zaposlenika, provedbu edukacija koje će poboljšati mogućnosti zapošljavanja nezaposlenih osoba te mladih koji tek izlaze iz sustava obrazovanja. Primjerice poljoprivredna zadruga BRACHIA će u kulturnom domu promovirati izvrsnost tradicionalne lokalne proizvodnje dalmatinskih maslinovih ulja što će rezultirati umrežavanjem različitih dionika (gospodarski subjekti, lokalna vlast, ustanove u kulturi, udruge civilnog društva, stanovništvo) te razvojem cjelokupnog poslovnog okruženja na području Selca.
Provedba projekta doprinosi specifičnim ciljevima Nacionalne razvojne strategije RH do 2030. konkretno razvojnom smjeru 4 - Ravnomjeran regionalni razvoj, strateškom cilju 12 Razvoj potpomognutih područja i područja s razvojnim posebnostima. Projekt podržava prioritetna područja javnih politika usmjerena na razvoj pametnih i održivih otoka. Aktivnosti i očekivani rezultati projekta direktno doprinose razvoju i unapređenju kvalitete života na otoku, omogućavajući pristup kulturnim sadržajima te jačanje društvene kohezije i ekonomske otpornosti lokalne zajednice.
Projekt će se financirati iz više različitih izvora financiranja od kojih je svakako najznačajniji fond iz ITP-a kroz koji je osigurano 3 milijuna eura.
Usklađivanje projektno tehničke dokumentacije kao i financiranje nove CBA analize za projekt i projektne prijave financirano je kroz Program Splitsko – dalmatinske županije!